Середа, 22.01.2025, 03:14
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт учителя хімії

Меню
Фотощоденник
Опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 549

Марія Кюрі

 

Марія Кюрі - Склодовська

народилася 7 листопада 1867 у Варшаві. Вона була наймолодшою з п'яти дітей у родині Владислава і Броніслави Склодовських. Марія виховувалася в родині, де заняття наукою користувалося повагою. Її батько викладав фізику в гімназії, а мати, поки не захворіла туберкульозом, була директором гімназії. Мати Марії вмерла, коли дівчинці було одинадцять років.
            Дівчинка блискуче училася й у початковій, і в середній школі.Ще в юному віці вона відчула притягальну силу науки і працювала лаборантом у хімічній лабораторії свого двоюрідного брата. Великий російський хімік Дмитро Іванович Менделєєв, творець періодичної таблиці хімічних елементів, був другом її батька. Побачивши дівчинку за роботою в лабораторії, він передбачив їй велике майбутнє, якщо вона продовжить свої заняття хімією. Марія брала активну участь у русі молодих інтелектуалів і антиклерикальних польських націоналістів. Хоча більшу частину свого життя Кюрі провела у Франції, вона назавжди зберегла відданість справі боротьби за польську незалежність.
            На шляху до здійснення мрії Марії про вищу освіту стояли дві перешкоди: бідність родини і заборона на прийом жінок у Варшавський університет. Зі своєю сестрою Бронею вони розробили план: Марія протягом п'яти років буде працювати гувернанткою, щоб дати можливість сестрі закінчити медичний інститут, після чого Броня повинна узяти на себе видатки на вищу освіту сестри. Броня одержала медичну освіту в Парижі і, ставши лікарем, запросила до себе сестру. Залишивши Польщу в 1891 році, Марія поступила на факультет природничих наук Паризького університету (Сорбони). Саме тоді вона стала називати себе Марією Склодовською. У 1893 році, закінчивши курс першою, Марія отримала ступінь ліценціата по фізиці Сорбони (еквівалентну ступеня магістра). Через рік вона стала ліценціатом з математики. Але на цей раз Марія була другою у своєму класі.
            У тому ж 1894 році в будинку одного польського фізика-емігранта Марія зустріла П'єра Кюрі. П'єр був керівником лабораторії при Муніципальній школі промислової фізики та хімії. До того часу він провів важливі дослідження по фізиці кристалів і залежності магнітних властивостей речовин від температури. Марія займалася дослідженням намагніченості сталі, і її польський друг сподівався, що П'єр зможе надати Марії можливість попрацювати у своїй лабораторії. Зблизившись спочатку на грунті захоплення фізикою, Марія і П'єр через рік одружилися. Це відбулося незабаром після того, як П'єр захистив докторську дисертацію - 25 липня 1895 року.
            « Оклад професора П'єра Кюрі складав шість тисяч франків на рік, і ми не хотіли, щоб він, принаймні, на перший час, брав додаткову роботу. Що стосується мене, почала готуватися до конкурсного іспиту, необхідного, щоб зайняти місце в жіночій школі, і домоглася цього в 1896 році.
            Наше життя було повністю віддано науковій роботи, і наші дні проходили в лабораторії, де Шютценберже дозволив мені працювати разом з чоловіком ...
            Ми жили дуже дружно, наші інтереси у всьому співпадали: теоретична робота, дослідження в лабораторії, підготовка до лекцій або до іспитів. За одинадцять років нашого спільного життя ми майже ніколи не розлучалися, і тому наше листування за ці роки займає лише небагато рядків. Дні відпочинку і канікули присвячувалися прогулянкам пішки або на велосипедах або в селі в околицях Парижа, або на узбережжі моря чи в горах ».
            Перша їхня дочка Ірен народилася у вересні 1897 року.Через три місяці Кюрі завершила своє дослідження з магнетизму і почала шукати тему для дисертації.
            У 1896 році Анрі Беккерель виявив, що уранові з'єднання випускають глибоко проникаюче випромінювання. На відміну від рентгенівського, відкритого в 1895 році Вільгельмом Рентгеном, випромінювання Беккереля було не результатом збудження від зовнішнього джерела енергії, наприклад від світла, а внутрішньою властивістю самого урану. Зачарована цим загадковим явищем і перспективою покласти початок нової області досліджень, Кюрі вирішила зайнятися вивченням цього випромінювання. Приступивши до роботи на початку 1898 року, вона, перш за все, спробувала встановити, чи існують інші речовини, крім сполук урану, які випускають відкриті Беккерелем промені. Оскільки Беккерель помітив, що у присутності сполук урану повітря стає електропровідним, Кюрі вимірювала електропровідність поблизу зразків інших речовин, використовуючи декілька точних приладів, розроблених і побудованих П'єром Кюрі і його братом Жаком.
            Після цього я почала шукати, чи існують інші елементи, що володіють тими ж властивостями. Для цього я перевірила всі відомі на той час елементи, в чистому вигляді або у вигляді сполук. Я виявила, що серед цих речовин тільки з'єднання торію випускали промені, подібні променям урану. Випромінювання торію володіє інтенсивністю такого ж порядку, як випромінювання урану, і теж являє собою атомарну властивість цього елемента.
            Довелося шукати новий термін, щоб назвати ці нові властивості речовини, властиве елементам урану і торію. Я запропонувала назву радіоактивність, і з тих пір воно стало загальноприйнятим; радіоактивні елементи отримали назву радіо елементів ».
Незабаром Марія зробила набагато більш важливе відкриття: уранова руда, відома під назвою уранової смоляної обманки, випускає більш сильне випромінювання Беккереля, ніж сполуки урану і торію, і, принаймні, в чотири рази сильніше, ніж чистий уран. Кюрі висловила припущення, що в урановій смоляний обманці міститься ще не відкритий і сильно радіоактивний елемент. Навесні 1898 року вона повідомила про свою гіпотезу і про результати експериментів Французької академії наук.
            Потім подружжя Кюрі спробували виділити новий елемент. П'єр відклав свої власні дослідження з фізики кристалів, щоб допомогти Марії. У липні і грудні 1898 року Марія і П'єр Кюрі оголосили про відкриття двох нових елементів, які були названі ними полонієм, на честь Польщі - батьківщини Марії, і радієм.
Оскільки Кюрі не виділили жоден з цих елементів, вони не могли уявити хімікам вирішального доказу їхнього існування. І подружжя Кюрі приступили до дуже нелегкому завданню - екстрагування двох нових елементів з уранової смоляної обманки. Щоб екстрагувати їх у вимірних кількостях, дослідникам необхідно було переробити величезні кількості руди. Протягом наступних чотирьох років Кюрі працювали в примітивних і шкідливих для здоров'я умовах.
            У цей важкий, але захоплюючий період платні П'єра не вистачало, щоб утримувати сім'ю. Незважаючи на те що інтенсивні дослідження і маленька дитина займали майже весь її час, Марія в 1900 році почала викладати фізику в Севрі, в навчальному закладі, що готував вчителів середньої школи. Овдовілий батько П'єра переїхав до Кюрі і допомагав наглядати за Ірен.
У вересні 1902 року Кюрі оголосили про те, що їм вдалося виділити одну десяту грама хлориду радію з декількох тонн уранової смоляної обманки. Виділити полоній їм не вдалося, оскільки той виявився продуктом розпаду радію. Аналізуючи з'єднання, Марія встановила, що атомна маса радію рівна 225. Сіль радію випускала голубувате свічення і тепло. Це фантастичне речовина привернула увагу всього світу. Визнання і нагороди за його відкриття прийшли до подружжя Кюрі майже відразу.
            Завершивши дослідження, Марія, нарешті, написала свою докторську дисертацію. Робота називалася «Дослідження радіоактивних речовин» і була представлена в Сорбонні в червні 1903 року. На думку комітету, що присудив Кюрі науковий ступінь, її робота стала найбільшим внеском, коли-небудь внесеним в науку докторською дисертацією.
            У грудні 1903 року Шведська королівська академія наук присудила Нобелівську премію з фізики Беккерелю і подружжю Кюрі. Марія і П'єр Кюрі отримали половину нагороди «на знак визнання ... їх сумісних досліджень явищ радіації, відкритих професором Анрі Беккерелем». Кюрі стала першою жінкою, удостоєної Нобелівської премії. І Марія, і П'єр Кюрі були хворі і не могли їхати в Стокгольм на церемонію вручення премії. Вони отримали її влітку наступного року.
            Разом з тим популярність, яку принесла ця щаслива подія, виявилася важким тягарем для людини, не підготовлених і незвичних до неї. Це була лавина візитів, листів, прохань про лекції і про статті - постійних причин втрати часу, хвилювання та втоми ».
            Ще до того, як подружжя Кюрі завершили свої дослідження, їх роботи спонукали інших фізиків також зайнятися вивченням радіоактивності. У 1903 році Ернест Резерфорд і Фредерік Содді висунули теорію, згідно якої радіоактивні випромінювання виникають при розпаді атомних ядер. При розпаді (випущенні деяких часток, які становлять ядро) радіоактивні ядра зазнають трансмутацію - перетворення в ядра інших елементів. Кюрі не без коливань прийняла цю теорію, тому що розпад урану, торію і радію відбувається настільки повільно, що в своїх експериментах їй не доводилося його спостерігати. Щоправда, були дані про розпад полонію, але поведінку цього елементу Кюрі вважала нетиповим. Все ж таки в 1906 році вона погодилася прийняти теорію Резерфорда-Содді як найбільш правдоподібне пояснення радіоактивності. Саме Марія ввела терміни розпад і трансмутація.
Подружжя Кюрі відзначили дію радію на людський організм (як і Анрі Беккерель, вони отримали опіки, перш ніж зрозуміли небезпеку поводження з радіоактивними речовинами) і висловили припущення, що радій може бути використаний для лікування пухлин. Терапевтичне значення радію було визнано майже відразу, і ціни на радієві джерела різко піднялися. Проте Кюрі відмовилися патентувати екстракційний процес і використовувати результати своїх досліджень в будь-яких комерційних цілях. На їхню думку, вилучення комерційних вигод не відповідало духу науки, ідеї вільного доступу до знання. Незважаючи на це, фінансове становище подружжя Кюрі покращало, оскільки Нобелівська премія і інші нагороди принесли їм певний достаток. У жовтні 1904 року П'єр був призначений професором фізики в Сорбонні, а через місяць Марія стала офіційно іменуватися завідувачкою його лабораторією. У грудні у них народилася друга дочка, Єва, яка згодом стала концертуючою піаністкою і біографом своєї матері.
            Марія черпала сили у визнанні її наукових досягнень, улюбленій роботі, любові і підтримці П'єра. Як вона сама зізнавалася: «Я знайшла в шлюбі все, про що могла мріяти в момент укладання нашого союзу, і навіть більше того». Але в 19 квітня 1906 П'єр загинув у вуличній катастрофі. Втративши найближчого друга і товариша по роботі, Марія пішла в себе. Однак вона знайшла в собі сили продовжувати роботу. У травні, після того як Марія відмовилася від пенсії, призначеної міністерством громадської освіти, факультетська рада Сорбонни призначив її на кафедру фізики, яку колись очолював її чоловік. Коли через шість місяців Кюрі прочитала свою першу лекцію, вона стала першою жінкою-викладачем Сорбонни.
Після смерті чоловіка вона залишалася ніжною і відданою матір'ю для двох своїх дочок. Одна з дочок, Ірен, що стала відомим фізиком.,
            Мати не вела світського життя. Вона бувала тільки в будинках небагатьох друзів, та й то досить рідко. Коли їй доводилося бути присутнім на яких-небудь прийомах чи офіційних урочистостях, це завжди було для неї утомлено й нудно. Але вона знайшла спосіб використовувати цей час найкращим чином, зав'язуючи зі своїми сусідами по столу бесіди про їх спеціальності. Розвиваючи цю тему, будь-який з них майже завжди міг розповісти що-небудь цікаве.
            Той факт, що мати не шукала ні світських зв'язків, ні зв'язків з людьми впливовими, іноді вважають свідченням її скромності. Я вважаю, що це скоріше як раз зворотне: вона дуже вірно оцінювала своє значення і їй анітрохи не лестила при зустрічах з титулованими особами або з міністрами. Мені здається, вона була дуже задоволена, коли їй довелося познайомитися з Редьярдом Кіплінгом, а те, що її представили королеві Румунії, не справило на неї ніякого враження ».
            У лабораторії Кюрі зосередила свої зусилля на виділенні чистого металевого радію, а не його з'єднань. У 1910 році їй вдалося у співпраці з Андре Дебьерном отримати цю речовину і тим самим завершити цикл досліджень, початий 12 років тому. Вона переконливо довела, що радій є хімічним елементом. Кюрі розробила метод вимірювання радіоактивних еманацій і приготувала для Міжнародного бюро мір і ваг перший міжнародний еталон радію - чистий зразок хлориду радію, з яким належало порівнювати всі інші джерела.
            В кінці 1910 року за наполяганням багатьох учених кандидатура Кюрі була висунута на виборах в одне з найбільш престижних наукових товариств - Французької академії наук. П'єр Кюрі був обраний до неї лише за рік до своєї смерті. За всю історію Французької академії наук жодна жінка не була її членом, тому висунення кандидатури Кюрі призвело до жорстокої сутички між прихильниками і супротивниками цього кроку. Після декількох місяців образливої полеміки в січні 1911 року кандидатура Кюрі була відхилена на виборах більшістю в один голос.
            Через кілька місяців Шведська королівська академія наук присудила Кюрі Нобелівську премію з хімії «за видатні заслуги в розвитку хімії: відкриття елементів радію і полонія, виділення радію і вивчення природи і з'єднань цього чудового елементу». Кюрі стала першим двічі лауреатом Нобелівської премії. Представляючи нового лауреата, Е.В.Дальгрен відзначив, що «дослідження радію привело в останні роки до народження нової області науки - радіології, вже заволоділа власними інститутами і журналами».
            Марія затратила чимало праці, щоб домогтися гідної лабораторії для розвитку нової науки про радіоактивність. Незадовго до початку Першої світової війни Паризький університет і Пастерівський інститут заснували Радієвий інститут для досліджень радіоактивності. Кюрі була призначена директором відділення фундаментальних досліджень і медичного застосування радіоактивності. Під час війни вона навчала військових медиків застосуванню радіології, наприклад, виявлення за допомогою рентгенівських променів шрапнелі в тілі пораненого. У прифронтовій зоні Кюрі допомагала створювати радіологічні установки, постачати пункти першої допомоги переносними рентгенівськими апаратами. Накопичений досвід вона узагальнила в монографії «Радіологія і війна» в 1920 році.
            Після війни Кюрі повернулася в Радієвий інститут. В останні роки свого життя вона керувала роботами студентів і активно сприяла застосуванню радіології в медицині. Вона написала біографію П'єра Кюрі, яка була опублікована в 1923 році. Періодично Кюрі здійснювала поїздки до Польщі, яка наприкінці війни здобула незалежність. Там вона консультувала польських дослідників. У 1921 році разом з дочками Кюрі відвідала Сполучені Штати, щоб прийняти в дар один грам радію для продовження дослідів. Під час свого другого візиту в США (1929) вона отримала пожертвування, на яке придбала ще грам радію для терапевтичного використання в одному з варшавських госпіталізував. Але внаслідок багаторічної роботи з радієм її здоров'я стало помітно погіршуватися.
            Марія Кюрі померла 4 липня 1934 року від лейкемії в невеликій лікарні містечка Санселлемоз у французьких Альпах.

 

Документальні відео про дослідження Марії Кюрі

Six Experiments That Changed the World: Marie Curie's Radium (2000):

Part 1

Part 2

Part 3

Вхід на сайт
Пошук
Наші друзі











Освіта в Українi