Середа, 15.01.2025, 08:25
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт учителя хімії

Меню
Фотощоденник
Опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 549

Місце хімії серед природничих наук

Хімія належить до наук про Природу (природничих наук). На відміну від фізики, біології та інших наук про Природу, хімія вивчає речовини з погляду їхнього складу та зміни складу в хімічних перетвореннях.

Однак природа різноманітна й багатогранна. Усі явища, які відбуваються в Природі, досить складні, й задля того, щоб ці явища пізнати, люди намагаються вивчати їхні ознаки за допомогою різних наук. Починаючи із середніх віків, усі науки поділяли на точні (природні) та гуманітарні. До основних природничих наук належать фізика, хімія й біологія (а також математика, хоч серед усіх наук вона стоїть дещо осібно). Будь-яке природне явище можна вивчати з погляду будь-якої природничої науки. Саме тому останнім часом досить важко зустріти вченого, котрий займається «чистою» фізикою або «чистою» хімією.

У зв’язку із цим окремо виділяють науки, які вивчають явища з погляду кількох наук: біохімія, хімічна фізика й фізична хімія, математична хімія, геохімія, радіохімія, астрохімія тощо.

Сучасна хімія настільки повна як за об’єктами, так і за методами їхнього дослідження, що багато розділів хімії виділилися в самостійні науки: неорганічна, органічна, фізична, аналітична — це найбільш «давні» розділи хімії, кожен із них має свій предмет дослідження. Цю «четвірку» прийнято вважати фундаментальною основою сучасної класифікації хімічних наук. Водночас ці чотири розділи постійно подрібнювалися на менші фрагменти.

У неорганічній та органічній хімії поділ відбувається згідно з об’єктами дослідження. Так, неорганічну хімію розділяють на хімію кислот, хімію основ, хімію карбідів, хімію благородних газів, хімію кремнію тощо. В органічній хімії чітко виділяють хімію ароматичних і гетероциклічних сполук, хімію спиртів, хімію вуглеводів, хімію природних сполук, нафтохімію, біохімію...

Із двома іншими фундаментальними хіміями — фізичною й аналітичною — справа складніша. Фізична хімія історично складається з різних «мозаїчних шматочків знання». Дослідження теплових ефектів належить до термохімії. Вивчення хімічних процесів, що відбуваються під дією електричного струму, виокремлюють у розділ електрохімії. Більшість реакцій проходять у рідкому середовищі, тому виникло вчення про розчини. А ще хімічна кінетика, хімічна термодинаміка, фотохімія тощо.

Хімія:

— Неорганічна - хімія кислот, основ, карбідів, благородних газів тощо;

— Органічна - хімія спиртів, вуглеводів, природних сполук, нафтохімія тощо;

—   Фізична - термохімія, електрохімія, кінетика, термодинаміка тощо;

—   Аналітична - хімічна метрологія, хімічна діагностика

Вхід на сайт
Пошук
Наші друзі











Освіта в Українi