Основні природні джерела алканів — нафта й природний газ. Різні фракції нафти містять алкани від С5Н12 до С30Н62. Природний газ складається з метану (95 %) з домішкою етану та пропану.
Із синтетичних методів добування алканів можна виділити наступні:
1. Добування з ненасичених вуглеводнів. Взаємодія алкенів або алкінів з воднем («гідрування») відбувається в присутності металевих каталізаторів (Ni, Рd) при нагріванні:
2. Добування з галогенопохідних. При нагріванні моногалогенозаміщених алканів з металевим натрієм добувають алкани з подвійним числом атомів Карбону (реакція Вюрца):
Подібну реакцію зазвичай не проводять із двома різними галогенозаміщеними, оскільки при цьому виходить суміш трьох різних алканів.
3. Добування із солей карбонових кислот. При сплавлянні безводних солей карбонових кислот з лугами добувають алкани, що містять на 1 атом Карбону менше порівняно з карбоновим ланцюгом вихідних карбонових кислот:
4. Добування метану. В електричній дузі, що горить в атмосфері водню, утворюється значна кількість метану:
Така сама реакція відбувається при нагріванні вуглецю в атмосфері водню при температурі +400— 500 °С при підвищеному тиску в присутності каталізатора.
5. У лабораторних умовах метан часто добувають із алюміній карбіду: