Субота, 27.04.2024, 11:03
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт учителя хімії

Меню
Фотощоденник
Опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 549

Фізичні та хімічні явища

 

                Тема.  Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують.

                Мета: навчити відрізняти фізичні та хімічні явища; сформувати поняття про хімічні реакції та їх ознаки; удосконалювати навички роботи з хімічними речовинами й лабораторним устаткуванням; формувати екологічне мислення.

                Тип уроку:   комбінований.

                Методи та прийоми:   евристична бесіда, демонстраційний експеримент, робота з опор­ними схемами.

                Обладнання:   розчини хлоридної кислоти, натрій карбонату, натрій гідрокси­ду, купрум(ІІ) сульфату, пробірки, штатив, розчин фенолфталеїну, гліцерину, презентація "Хімічні та фізичні явища".

ХІД УРОКУ

                І. Організація класу

                ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності 

Діти, я пропоную вам вкотре згадати, що вивчає хімія як наука.

- речовини;

- властивості;

-перетворення.

Дайте визначення речовин. Наведіть приклади.

Дайте визначення властивостей. Наведіть приклади.

Наведіть синоніми до слова перетворення. Попробуйте дати визначення перетворення  

Наведіть приклади  явищ, що відбуваються навколо нас що­дня. В яких сферах вони відбуваються?  Суспільні, політичні, фізичні, біологічні, хімічні події - явища.

Ми будемо вивчати фізичні та хімічні явища.

               Небо прорвалося…Небо заплакане

               Хусткою хмарки втирало чоло.

               Світ віддзеркалював віщими знаками:

              То тогорішнє зерня проросло.

Два природні явища, що є основою життя. Назвіть їх, що в них спільного та відмінного?

Наведіть приклади таких явищ, що відбуваються навколо нас що­дня.               

Сповіщення теми і мети уроку. Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують. На уроках хімії нас будуть цікавити саме явища фізичні і хімічні, тож ми повинні чітко усвідомити істотні відмінності між ними.

                III. Вивчення нового матеріалу

Давайте визначимо, які явища належать до фізичних явищ?

Явища, під час перебігу яких речовина залишається незмінною, називаються фізичними. Під час фізичних явищ може змінюватися форма, об'єм, агрегатний стан речовини..

Отже, давайте поміркуємо і сформулюємо, які ознаки  свідчать про те, що відбулося саме хімічне перетворення.

Знайдіть ще один синонім до слова зміна, перетворення, явище. Явища, які відбуваються з речовиною внаслідок хімічних явищ, називають   хімічними реакціями.

Речовини, що вступають у реакцію, називаються вихідними речови­нами, або реагентами.

Речовини, що утворюються в результаті реакції, називаються про­дуктами реакції.

Під час хімічних явищ руйнуються молекули одних речовин та утворюються молекули інших речовин.

Атоми хімічних елементів під час хімічних реакцій не змінюються, а лише перегруповуються.

 

                                                                                                       ЯВИЩА

                                                                                                    ↓             ↓

                                                                                          ХІМІЧНІ           ФІЗИЧНІ

                                                                                   - окиснення            - конденсація

                                                                                   - фотосинтез          - кристалізація

                                                                                   - горіння                  - дифузія

                                                                                   - корозія                  - плавлення

                                                                                                   розчинення

         Щоб довести, що хімічні явища істотно відрізняються від фізичних  застосуємо експеримент.

                Дослід 1. Взаємодія розчину натрій гідроксиду та фенолфталеїну та хлоридної кислоти та фенолфталеїну

                Дослід 2. Взаємодія розчину купрум(ІІ) сульфату з розчином  натрій гідроксиду.

                Дослід 3. Взаємодія розчину натрій карбонату з хлоридною кислотою.

                Дослід 4.Горіння магнію. ( віртуальний експеримент)

          Які ознаки хімічних реакцій ви спостерігали?

Ознаки ХР:

-        зміна забарвлення;

–       поява або зникненням запаху;

–       утворення або розчинення осаду;

–       виділення газу;

–       виділенням або поглинання енергії

         Але щоб відбувалися всі ці перетворення потрібно, щоб створювалися необхідні умови. Які ж, на вашу думку?

         Умови ХР:

-  нагрівання до певної температури.

-  подрібнення

-  перемішування

                IV. Закріплення нового матеріалу

Якщо ви вважаєте явище хімічним – підіймаєте праву руку, якщо фізичним – ліву.

1) добування цукрової пудри з цукру - піску;

2)  утворення зеленого нальоту на мідних виробах;

3)  загусання парафіну при охолодженні;

4) плавлення сірки;

5) згіркнення вершкового масла;

6) почорніння срібної ложки;

7) утворення інею на деревах

8) скисання яблучного соку;

9)  танення льоду;

10) розчинення кухонної солі у воді;

11) горіння бензину;

12) почорніння цукру при нагріванні;

                   Робота в парах.

 Повернувшись додому з уроку хімії, Вася подумав: «Як же багато навколо хімічних явищ! Наприклад:

а) іде тепло від батареї опален­ня;

б) запалилася неонова реклама;

в) горять іменинні свічки на торті;

г) ма­ма "гасить" соду оцтом, готуючи тісто;

д) олійна фарба висихає на повітрі;

є) скисає молоко, не випите кішкою;

ж) після включення комп'ютера змінюється колір екрана;

з) після додавання цукру чай стає солодким;

и) з відкритої пляшки "Фанти" виділяються буль­башки газу;

 к) на цвяхах у гаражі з'являється іржа».

Допоможіть Васі розібратися, які процеси хімічні, а які фізичні ?

Мікрофон. Кожен учень приводить власні приклади фізичних та хімічних явищ.

        І на закінчення нашого уроку  знову повернемося до віршованих рядків, але на цей раз ми використаємо їх як спосіб подякувати собі за гарну і плідну роботу на уроці. Коли мова буде йти про явища фізичні – плескаємо в долоні один раз, а коли про хімічні – двічі.

                            Не кородуй душею, дихай вільно,

                            Крокуй вперед під струменем дощів,

                            Не забувай: крім покликів мобільного,

                            Існує солов’їний переспів.

                V. Підсумок уроку.

Рефлексія. Мотивоване виставлення оцінок

                VІ.  Домашнє завдання.

Прочитати параграф і відповісти на запитання.

Творче завдання.  Написати міні-твір « В країні явищ »

 

Вхід на сайт
Пошук
Наші друзі











Освіта в Українi