Субота, 27.04.2024, 14:03
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт учителя хімії

Меню
Фотощоденник
Опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 549

Солі

Поняття про солі, їхній склад та назви

 

Солі можна розглядати як продукти заміщення атомів Гідрогену в кислоті на атоми металічних елементів. Кухонну сіль, наприклад, можна добути з хлоридної кислоти за допомогою реакції заміщення.

Солі — складні речовини, які складаються з іонів металічних елементів та кислотних залишків.

Іони металічних елементів та кислотних залишків зв’язані один з одним відповідно до їхніх валентностей.

Назви солей складаються із двох слів: перше слово — назва металічного елемента (у називному відмінку), друге — назва кислотного залишку. Наприклад, цинк сульфід, натрій нітрат. Якщо металічний елемент виявляє змінну валентність, то її обов’язково вказують у назві солі: купрум(ІІ) нітрат, ферум(ІІ) сульфат.

Формули солей складають аналогічно до формул оксидів, зрівнюючи число одиниць валентності металічного елемента та кислотного залишку. Деякі солі, які широко використовують у побуті, окрім офіційних, мають ще й традиційні назви. Наприклад, натрій хлорид NaCl називають кухонною (кам’яною) сіллю, натрій карбонат Na23 — це сода, калій карбонат К2СО3 — поташ.

 

Фізичні властивості солей

 

Солі мають немолекулярну будову, тому всі солі — за звичайних умов тверді кристалічні речовини з високими температурами плавлення. Багато солей добре розчинні у воді, але багато з них практично не розчиняються.

Солі можуть мати різний колір. Багато солей є безбарвними речовинами, але деякі мають характерний колір. Наприклад, ферум(ІІ) сульфат має зелений колір, ферум(ІІІ) хлорид — темно-червоний, а калій хромат — яскраво-жовтий.

 

Поширеність солей у природі та їх використання

 

У природі трапляється багато різних солей. Вони утворюють різні ґрунти, породи, мінерали. Більшість солей — це силікати. Чимало солей утворюють цінні руди, з яких добувають чисті метали — цинк сульфід ZnS, плюмбум(ІІ) сульфід PbS, арсен(ІІІ) сульфід.

Натрій хлорид незамінний для приготуванні їжі. Окрім того, він є важливою сировиною в хімічній промисловості для добування хлору, хлоридної кислоти, натрій гідроксиду та соди. У природі він знаходиться у вигляді мінералу галіту, а також у великій кількості міститься у воді морів та океанів і солоних озер.

Натрій карбонат Nа2СО3 більш відомий як сода, у природі трапляється у вигляді кристалогідрату Na2∙ 10Н2О (кристалічної соди), з неї добувають безводну сіль — кальциновану соду. Сода є ефективним засобом для миття та чищення посуду, прання білизни.

Калій карбонат К2СО3 (поташ) також використовують для прання, оскільки наявність його в розчині обумовлює в ньому лужне середовище, що полегшує прання.

Натрій сульфат Na2∙ 10H2О (глауберова сіль, або мірабіліт) — це реактив для лабораторної практики, його також використовують при виготовленні скла.

Калій перманганат КМnO4, у побуті відомий як марганцівка, є цінною речовиною, яку використовують як засіб для дезінфекції, а також для промивання шлунка при отруєннях. Калій перманганат є важливим реактивом у лабораторній практиці.

Широко використовуються також солі нітратної кислоти — нітрати (у промисловості їх іще називають селітрами). Нітрати Калію, Натрію та Кальцію входять до складу пороху й інших піротехнічних сумішей, їх використовують для добування кисню в лабораторії. У сільському господарстві широко використовують нітратні добрива. Аргентум нітрат AgNO3(ляпіс) здавна використовують для виготовлення дзеркал.

Дуже поширені в природі солі Кальцію. Вони трапляються у вигляді багатьфс порід та мінералів. Кальцій сульфат у вигляді кристалогідрату з двома молекулами води — це мінерал гіпс (CaSO4 ∙ 2Н2O). Випалений гіпс використовують у будівництві для приготування різних сумішей та в медицині для фіксації переломів.

Найпоширеніша сіль Кальцію — це карбонат. Кальцій карбонат утворює вапняк, крейду, а також мінерали кальцит і мармур. Окрім того, кальцій карбонат входить до складу оболонки яєць (шкаралупа), раковин багатьох молюсків тощо. Вапняк використовують у будівництві.

У результаті прожарювання вапняку добувають вапно. Крейдою пишуть по твердих поверхнях, її використовують для побілки стін, додають у зубну пасту, а також використовують (разом із содою та піском) для виготовлення скла.

Найпоширенішими солями Купруму є мідний купоросCuSO∙ 5Н2O, а також малахіт (СuOН)2СO3. Мідний купорос використовують у сільському господарстві для боротьби з хворобами рослин, а з малахіту (коштовного мінералу) виготовляють ювелірні вироби.

 

Солі

Кислі

Середні

Основні

Ознака

Продукт неповного заміщення атомів Гідрогену в кислоті атомом металічного елемента

Складаються тільки з атомів металічного елемента та кислотних залишків

Продукт неповного заміщення гідроксигруп основ на кислотний залишок

Якими речовинами утворюються

Утворюються тільки багатоосновними кислотами

Утворюються будь-якими кислотою та основою

Утворюються тільки багатокислотними основами, не утворюються лугами

Приклади й назви

Натрій гідрогенсульфатNaHSO4;

Калій дигідрогенфосфат КН2РO4

Натрій сульфатNa2SO4;

Калій фосфат К3РO4

Купрум(ІІ) гідроксохлорид Сu(ОН)Сl;

Кальцій гідроксофосфат Са5(РO4)3(OН)

Основні способи добування

Взаємодія основ з кислотами:

КOН + Н3РO4 →КН2РO4 + Н2О

Взаємодія солей з кислотами:

Na2SO4 + H2SO4→ 2NaHSO4

Взаємодія основ з кислотами:

3КОН + Н3РО4 →К3РО4 +3H2O

Взаємодія основ з кислотами:

Сu(ОН)2 + НСl →Сu(OН)Сl + Н2O

Взаємодія солей з лугами:

Fe2 (SO4)3 + 2КОН →2Fe(OH)SO4 +K2SO4



 
Вхід на сайт
Пошук
Наші друзі











Освіта в Українi