Тема: Значення розчинів у природі й життєдіяльності людини. Поняття про дисперсні системи, колоїдні та істинні розчини.
Мета: сформувати поняття про розчини, ознаки класифікації розчинів, відмінності істинних і колоїдних розчинів; сформувати вміння розрізняти дисперсні системи; розвивати вміння порівнювати, аналізувати; виховувати культуру хімічних записів, хімічної мови
Обладнання: вода, калій перманганат, купрум сульфат, пісок, пляшка з газованою мінеральною водою, розчин кухонної солі, розведений чай; хімічні стакани, скляні палички, етикетки мінеральних вод і солодких газованих напоїв, презентація."Розчини".
Основні поняття: розчин, дисперсна фаза, дисперсійне середовище, істинний розчин, колоїдний розчин, емульсія, суспензія.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу; урок-лекція
Хід уроку
І. Організаційний етап
Привітання, перевірка готовності до уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слайди презентації з темою та завданням. Виконання завдання. Виступ кількох учнів.
Розчини і процес розчинення мають величезне значення в природі, повсякденному житті людини, науці і техніці.
Найчастіше ми маємо справу не з чистими речовинами, а з розчинами або сумішами. Вода морів, річок, озер, ґрунтові води, питна вода - це розчини. Більшість мінералів - це тверді розчини. Сік рослин, напої, лаки, фарби, ліки - це розчини. Засвоєння їжі пов'язане з розчиненням поживних речовин. Розчини використовуються в промисловості: текстильній, металообробній, фармацевтичній, при виробництві пластмас, синтетичних волокон, мила. Більшість хімічних реакцій відбувається в розчинах, живі організми складаються з розчинів - кров, лімфа, міжклітинна рідина, цитоплазма.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Наведіть приклади розчинів, з якими ви зустрічаєтеся в повсякденному житті.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Поняття про розчини.
Демонстрація: в хімічні стакани з водою поміщаємо кухонну сіль, цукор, мідний купорос, пісок, олію.
Бесіда:
- Як змінюється стан речовини в стакані з водою?
- Чому відбувається зміна забарвлення води?
- Як впливає перемішування на швидкість розчинення речовин?
- Чи змінюються властивості розчинника?
При цьому вода набуває нових властивостей: у неї з'являється смак, колір, змінюється щільність, температура кипіння і інше. Отримана рідина вже не є водою. Це розчин.
Розчин - це гомогенна суміш речовин.
Профільтруємо розчини - сіль, цукор, купрум сульфат - не вдається відділити від води. Ці розчини прозорі і однорідні. Це істинні розчини. Їх основна ознака — однорідність.
При розчиненні піску у воді отримуємо суміш з частинками речовини, вона непрозора і неоднорідна. Частинки поступово осідають на дно, тому що пісок не розчиняється. При фільтруванні вони залишаються на фільтрі.
При розчиненні речовин відбувається їх подрібнення і розсіювання в об'ємі розчину. Усі розчини інакше називають дисперсними системами. У розчині частинки однієї речовини рівномірно розподілені між частинками іншої.
У розчині завжди міститься розчинник (дисперсне середовище) і розчинена речовина (дисперсна фаза).
Групова робота:
Роздивиться етикетки мінеральних вод і солодких напоїв, визначте їх якісний і кількісний склад.
Питання для обговорення:
- Чи мають розчини постійний хімічний склад?
2. Класифікація дисперсних систем
Залежно від ступеня подрібнення речовин розрізняють наступні системи:
- завись;
- колоїдний розчин;
- істинний розчин.
Ознаки порівняння |
Зависі |
Колоїдні розчини |
Істинні розчини |
Величина часток |
10–7 – 10–5 м невеликі частинки. |
10–9 – 10–7 м скупчення частинок. |
менше 1нм |
Оптичні властивості |
Непрозорі, мутні. |
Прозорі, розсіюють світло. |
Прозорі, світло не розсіюють. |
Можливість розділення |
Завислі частинки не проходять крізь паперовий фільтр. |
Завислі частинки проходять крізь паперовий фільтр, але не проходять крізь пергаментний. фільтр |
Фільтруванням розділити неможливо. |
Стійкість |
Нестійкі в часі, зважені частки досить швидко осідають на дно або спливають на поверхню. |
Відносно стійкі, з часом старіють, втрачають воду (синерезис). |
Стійкі у часі, не старіють, можуть існувати нескінченно довго, якщо не відбувається хімічна реакція. |
3. Класифікація грубодисперсних систем за агрегатним станом середовища і фази..
Дисперсне середовище |
Дисперсна фаза |
||
тверда |
рідка |
газоподібна |
|
тверде |
Тверді розчини (сплави металів, скло). |
- |
Піни. |
рідке |
Зависі, суспензії, золі. |
Емульсії (вода та масло, молоко). |
Гідрозолі. |
газоподібне |
Аерозолі, дим. |
Аерозолі, тумани. |
- |
4. Значення розчинів
Без яких природних розчинів неможливе життя людини?
Назвіть фізіологічно важливі розчини.
Назвіть галузі хімічної промисловості, в яких використовуються розчини.
V. Узагальнення знань
Бесіда:
- Чому річкова, колодязна і тала вода мають різний смак?
- Яка з них найбільш чиста з хімічної точки зору?
- Від яких домішок у воді можна позбутися фільтруванням, відстоювання, дистиляцією?
- У будівництві застосовують так званий цементний розчин. Його компонентами є цемент, пісок і вода. Чи можна назвати цю суміш розчином з наукової точки зору?
- Поясніть, чому в інструкціях до лікарських препаратів у формі суспензій та емульсій завжди є вказівка: «Перед вживанням ретельно збовтати».
- Чи можна стверджувати, що соки полуниці, чорної смородини є розчинами і містять кілька розчинених речовин?
VI. Підсумок уроку.
«Мікрофон»:Я уявляю розчин як...?
VII. Домашнє завдання. Опрацювати параграф підручника, вивчити визначення.
Творче завдання: написати есе про значення розчинів
VIII. Оцінювання роботи активних учнів, аргументація оцінок.